page-icon

Podlaha na terasy

V minulosti relatívne podceňovaná funkcia terasy pri rodinnom dome je dnes úplne inde. Terasa sa stala jedným z hlavných, ak nie prioritným prvkom, ktorý určuje charakter bývania.

Terasa je dôvodom, prečo sa ľudia sťahujú z bytu do rodinného domu. Možnosť vybudovať si terasu podľa svojich predstáv bez priestorových, či iných obmedzení je tým faktorom, ktorý prevláda pri takomto rozhodnutí. Často sa však stáva, že počas stavby sa na terasu akosi pozabudne, rozpočet sa prekročí a na to najdôležitejšie - na peknú terasu, nezostane dosť peňazí. A skutočne pekná a funkčná terasa nie je práve lacná záležitosť, preto sa oplatí túto investíciu zodpovedne naplánovať.

terasa Timbermax EXOTIC - Meranti, kombinácia užších a širších dosiek


Terasy vybudované z terasových dosiek Timbermax sú určené práve pre tých, ktorí si dajú záležať na tom, kde strávia svoje najkrajšie chvíle s rodinou, či priateľmi. Okrem exkluzívneho vzhľadu, ktorý verne pripomína drevené terasy, majitelia terasy Timbermax ocenia najmä tieto jej vlastnosti:

Vysoká farebná stálosť s 25 ročnou zárukou

Bezkonkurenčná odolnosť voči fľakom s 25 ročnou zárukou

Vysoká mechanická odolnosť povrchu

Bližšie informácie o produktoch, sortimente a prednostiach kompozitného materiálu Timbermax a jeho porovnanie s bežnými WPC terasovými doskami nájdete v týchto sekciách:

informácie o materiáli   timbermax vs. konkurencia


Timbermax prináša majiteľom terás okrem reálneho vzľadu dreva aj novú dimenziu bezúdržbovosti vďaka vysokej odolnosti povrchu profilov voči bežným nečistotám, vrátane problémových potravín a nápojov ako masť z mäsa, cvikla, červené víno, káva a pod. Žiadna z nich nepresiakne do materiálu vďaka oderuvzdornej povrchovej ochrannej vrstve Protect shell. Po znečistení terasy počas grilovačky s priateľmi môžete počkať, kým odídu domov a až potom poumývať terasu jednoduchým opláchnutím vodou. Oproti tomu na drevených terasách a terasách z bežných drevoplastových dosiek výrobcovia odporúčajú ihneď umyť znečistenú plochu saponátovým roztokom a opláchnuť vodou, čo je dosť ťažké si predstaviť počas grilovačky s priateľmi. Ani potom však fľaky z terasy nezmiznú, ešte treba niekoľko dní počkať až ich slnečné žiarenie vytiahne. Podstatne horšie je to na zastrešených terasách bez prístupu slnečného žiarenia - fľaky zostávajú a terasové dosky musia byť zakaždým dôkladne vydrhnuté, niekedy až obrúsené. Tým sa ale na povrchu odhalí pôvodný, nezvetraný farebný odtieň… Skúseností s bežnými WPC terasami je už aj u nás dosť na to, aby zákazníci vedeli relevantne zhodnotiť, čo je pre nich výhodné a za akú cenu.

Timbermax je medzi bezúdržbovými materiálmi na terasy výrazným krokom vpred nielen v oblasti vzhľadu pripomínajúceho drevené terasy, ale aj vo výraznom vylepšení užívateľských vlastností. Svedčí o tom rastúci počet záujemcov vďaka pozitívnym referenciám.

bazen

Prehrievanie WPC dosiek v letných horúčavách.

Niektorí zákazníci majú obavy z prílišného prehriatia WPC profilov v letných horúčavách. Týka sa to hlavne terasových dosiek. Je to tak, ale porovnávacie testy ukázali, že sa jedná o rozdiel približne len 5-7 °C v porovnaní s tvrdým drevom s obdobne tmavým náterom ako je farba WPC dosiek. Jedná sa o povrchovú teplotu, ktorú vnímame len dotykom holou pokožkou. V praxi to znamená asi toľko, že sa dá cez terasu prejsť bosými nohami, ale nie stáť dlhšie na jednom mieste, vtedy nie je dotyk s prehriatou doskou práve príjemný. Táto nevýhoda sa však nejaví takou podstatnou, ak si uvedomíme nasledovné:

Rozohriate terasové dosky z WPC vychladnú chvíľu po príchode mrakov, alebo po otvorení markízy… Na rozdiel od kameňa a keramiky, ktoré teplo akumulujú. Mimo letných horúčav je táto vlastnosť WPC terás výhodou. Podlaha nie je studená ako kameň, alebo keramika, ale príjemne teplá už pod marcovým slnkom.

Montáž terasy Timbermax

Podkoštrukcia pod terasové dosky Timbermax.

Napriek tomu, že mnoho dodávateľov kvôli cene a trochu jednoduchšej montáži používa drevo-plastové podkonštrukčné hranoly, z našich niekoľkoročných skúseností je ideálny materiál na podkonštrukciu hliník, ktorý je vysoko odolný a trvanlivý materiál s vynikajúcim pomerom hmotnosť/pevnosť. Okrem toho sú hliníkové profily dokonale rovné a výborne držia skrutky. Dokonale pevná a vyrovnaná podkonštrukcia je nevyhnutným predpokladom pre zmontovanie dokonalej terasy. Netreba zdôrazňovať, aká je zbytočná práca vyrábať podkonštrukciu menej trvanlivú a kvalitnú ako samotné terasové dosky. Pritom cena nie je podstatne vyššia oproti lacnejším riešeniam, ktoré sú, ako to väčšinou býva, lacnejšie len na prvý pohľad.

WPC hranoly - obzvlášť tie komôrkové, po upevnení skrutkami o betónový podklad môžu praskať a nie sú rovné ako hliníkové profily. Okrem toho WPC hranoly nie sú použiteľné pre zhotovenie samonosnej podkonštrukcie na miestach, kde podklad pod terasou netvorí rovná betónová doska. Samonosný hliníkový rám sa dá jednoducho položiť bez ukotvenia kamkoľvek.

Pritom cenový rozdiel medzi hliníkovou a najlacnejšou drevo-plastovou podkonštrukciou je v priemere 10 Eur/m2. Tu sa naozaj neoplatí šetriť!

Medzi hliníkovú podkonštrukciu a terasové dosky sa lepí čierna protihluková Top páska vysokej kvality určená do exteriéru.

Možnosti montáže terasy podľa podkladu

Montáž terasy na betónovú platňu​​

Montáž terasy na betón

Betón pod terasou musí byť vyspádovaný. Hliníková podkonštrukcia terasy sa upevňuje k betónu pomocou nerezových skrutiek s hmoždinkami.

Stavebná výška terasového systému (podkonštrukcia + terasové dosky + podložky) je v reze cca 70 mm, je potrebné mať túto informáciu na pamäti pri betonáži podkladu pod terasu. Mnohí stavebníci na toto nemyslia a vybetónujú základ príliš vysoko. V týchto rípadoch e možné zmenšiť výšku terasového systému oužitím tenších hliníkových profilov a 40- 45 mm v miestach, kde sa nachádza dôležitý detail, napr.prah dverí a pod.

Samotná terasa môže kopírovať spád betónu, alebo môže byť položená v rovine. Rozdiely v spáde betónu a terasy sa dorovnávajú hliníkovými profilmi a gumenými podložkami.


Montáž terasy na štrkové lôžko

Montáž terasy na lôžko

Poriadne zhutnené lôžko z hranatého kameniva (makadam) je tiež dobrým podkladom pod terasu. Nie je nutné spádovať, ale pre riadny odtok dažďovej vody by lôžko malo byť aspoň 30 cm hlboké. Horných cca 5 cm tvorí vrstva jemného makadamu, do ktorého sa naležato uložia bežné chodníkové obrubníky rozmerov 1000x200x50 mm. Zámky na koncoch obrubníkov pomôžu vytvoriť obrubníkové pásy - pevnú plochu postačujúcu ako základ pre terasu.

V tomto prípade je stavebná výška terasového systému vrátane obrubníkov cca 120 mm, plus treba počítať s rezervou na dorovnanie nerovností. Vzdialenosť medzi jednotlivými obrubníkovými pásmi (pri použití najbežnejšieho podkonštrukčného profilu 60x40 mm) je cca 80 cm. Podkonštrukcia sa do obrubníkov kotví tak isto ako do betónu.

Terasu je možné zmontovať na štrkové lôžko aj bez použitia betónových kociek / obrubníkov. V takomto prípade sa ako podkonštrukcia použije samonosný zdvojený hliníkový rám. Celkový výška terasového systému je potom od 103 mm.


Montáž terasy na terče

Montáž terasy na terče

Strešné terasy sa najčastejšie montujú na plastové terče. Sú ľahké, majú nastaviteľnú výšku a sklon podľa spádu podkladu. Sú vhodné pre pokládku terás na strešnú izolačnú PVC fóliu (napr. Fatrafol).

V tomto prípade sa zmontuje samonosná podkonštrukcia, keďže nie je možnosť kotviť podkonštrukciu o základ. Znamená to väčšiu stavebnú výšku terasového systému - najčastejšie 110 mm, plus výška terčov (od 35 mm). Spotreba terčov je v priemere 1 až 2 ks na m2.

Je možné stavebnú výšku nastaviť aj na menšiu, znamená to ale tenšie profily podkonštrukcie, ich hustejšie rozmiestnenie a väčšiu spotrebu terčov a prácnosť montáže.


Montáž terasy na zemné skrutky

Montáž terasy na zemných skrutkách

Tento spôsob montáže odporúčame použiť na miestach, kde nie je dostatočne zhutnený podklad. Zemné skrutky sa zaskrutkujú až do nezamŕzajúcej hĺbky a zabezpečia tak pevný základ pre terasu, alebo aj väčšiu stavbu (záhradný domček). Na dostatočne dimenzované zemné skrutky sa montujú aj rodinné domy. Výhodou je, že odpadá nutnosť betónovania základu. Viac info na www.zemneskrutky.sk

Samotný terasový systém je obdobný ako pri montáži na terče - samonosná podkonštrukcia. Spotreba zemných skrutiek je cca 1 až 2 ks na m2 podľa zložitosti tvaru terasy.

Farebné varianty dosiek Timbermax EXOTIC


PROFILY PRE TERASY

TIMBERMAX_EXOTIC_T138

TIMBERMAX_EXOTIC_T73


Terasa Timbermax EXOTIC T138 Bangkirai

Terasa Timbermax EXOTIC T138 Vintage

Terasa Timbermax EXOTIC T138 Meranti

Terasa Timbermax EXCLUSIVE TE176 IRISH

Terasa Timbermax EXCLUSIVE TE176 VINTAGE